Diabéteszes fekély a sarkon

Az aktív leptospermum méz hatékonyságának összehasonlítása

Cecilia Gray, RN, MSN, CNS, CWON and Fatima Ishii, RN, BS, CWON Los Angeles County + University of Southern California Medical Center Los Angeles, CA

SZÁNDÉK

A költségek csökkentése és hatékony sebkezelés biztosítása érdekében egyértelművé vált, hogy ki kell próbálni néhány olyan terméket, mely hatékony debridementet ígér. Jelen esetismertetésünk célja, hogy bemutassuk egy költségkímélő módszer, az aktív Leptospermum méz* (ALM) hatékonyságát a bőr teljes vastagságát érintő sebek esetében.

CÉLKITŰZÉSEK

Célunk az volt, hogy megállapítsuk, hogy ez a költségkímélő módszer ugyanannyi idő alatt vagy esetleg gyorsabban végzi-e el a teljes vastagságú sebek debridementjét, mint a jelenleg alkalmazott enzimatikus termékek.

MÓDSZEREK

A 6 hónapos vizsgálat ideje alatt összesen 39 beteget kezeltünk. A páciensek 90%-ának volt a bőr teljes vastagságát érintő sebe, a fennmaradó 10% esetében részleges vastagságú sebek fordultak elő. A sebek közül 27 felfekvés volt, 6 más betegséghez, 2 orvosi eszközhöz köthető, 3 traumás és egy műtéti eredetű.

EREDMÉNYEK

39 beteg került be a vizsgálatba, azonban csak 14-et tudtunk követni a hosszasabb kórházi tartózkodásuk miatt. Mind a 14 betegnek javult vagy meg is gyógyult a sebe az ALM kezelés következtében. Az ALM ozmotikus tulajdonságainak köszönhetően a sebek általában erősen váladékoztak, és a kezelés kezdeti szakaszában napi rendszerességgel végzett kötéscserére volt szükség. A nekrotikus szövetek autolitikus debridementjét követően már ritkítani lehetett a kötéscserék gyakoriságát, így 3-5 naponta elvégzett csere elegendő volt.

KÖVETKEZTETÉSEK

Az ALM hatékony eszköznek tűnik az autolitikus debridement során. Az első alkalmazást követően átlagosan 11 nappal már látszottak a kezdeti pozitív eredmények. A vizsgálatunkban szereplő betegek esetében az ALM költséghatékonynak bizonyult.

ESETBEMUTATÁS

54 éves nő kórtörténetében koronária-betegség, perifériás arteriopátia, cukorbetegség, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség és bal pitvari rendellenesség szerepel. A beteg sarkán nekrotikus fekély alakult ki.
Kimenetel: a beteg cukorbetegsége és rossz keringése miatt az orvosok nem kívántak sebészi debridementet alkalmazni. Az ALM hatékony alternatívának bizonyult, a debridementet követően a sarjszövet 23 napon belül megjelent.
2011.06.22.: 3 x 3cm-es diabéteszes fekély a lábszáron, 100%-ban elhalt szövet. Felvétel után az első lokális kezelés ezüstszulfadiazinnal történt. Az ALM kezelést 2011.06.29-én kezdtük meg.
2011.07.01.: ALM kezelés megkezdése után 2 nappal a seb mérete 3 x 3 cm, nyúlós, sárga elhalt szöveti maradványokkal és sarjszövettel.
2011.07.08.: az ALM negyedik alkalmazását követően a seb mérete 3 x 3cm, 30% sárga elhalt szöveti maradványokkal és sarjszövettel.
2011.07.15.: két további ALM alkalmazást követően a seb mérete 2,5 x 2cm, 20% sárga elhalt szöveti maradványokkal és 80% sarjszövettel. 2011.07.18-án a beteg otthonába távozott.

2011.06.22.
2011.07.08.
Megosztás:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email