Autolitikus debridement és sebkezelés aktív leptospermum méz alkalmazásával gyermekgyógyászati égések esetén
Dr. Rene Amaya, MD Pediatric Infectious Disease Specialists of Houston, Houston, TX
BEVEZETÉS
Becslések szerint a forrázásos sérülések 19%-a 5 év alatti gyerekek körében fordul elő (1). Mivel a legtöbb használatban lévő termék vizsgálatát felnőtteken végezték, különösen fontos odafigyelni azokra az egyedi jellemzőkre, mely a gyermekkorú páciensek körében fordulnak elő, pl. sérülékeny és érzékeny bőr, különféle társbetegségek, élettani és anatómiai különbségek (2,3).
Amikor gyermekgyógyászati csapatokkal és szülőkkel dolgozunk együtt, fontos szempont a biztonság és a hosszú távú kimenetel is a csecsemők és gyermekek esetében használt termékekkel kapcsolatban. Sok páciens jól reagál a természetes és gyengéd, ugyanakkor hatékony és könnyen alkalmazható/ cserélhető kötszerekre.
Az aktív Leptospermum méz (ALM) természetes és biztonságos módszer az égési sérülések kezelésére, aktívan részt vesz a nekrotikus szövetek és szöveti törmelék eltávolításában, a sebgyógyulás számára pedig ideális környezetet teremt. Két kulcsmechanizmusa közül az egyik az alacsony pH (3,2-4,5), mely segít megváltoztatni a krónikus sebek lúgos pH-ját (2), míg a másik a magas osmolaritása, mely hatékonyan távolítja el a váladékot a sebágyból és segíti az életképtelen szövetek autolitikus debridementjét (4-8).
Az alábbi esetek segítségével bemutatjuk, hogy az ALM gél és az ALM-mel impregnált kötszerek alkalmazása hogyan tudja elősegíteni az autolitikus debridementet és a sebgyógyulást gyermekgyógyászati égési sérülések esetében.
ESETBEMUTATÁS
10 éves fiú lábfején nyílt égési sérülések keletkeztek 2013.12.24-én, mikor családjával az ünnepi alkalomból tábortüzet raktak. Kórtörténetében velőcső-záródási rendellenesség szerepel, melynek következtében lábfeje érzéketlen. Másodfokú, részleges vastagságú égési sérülésnek megfelelő hólyagokat dokumentáltunk. Gyermekorvosa küldte hozzánk, mivel a seb csak kismértékben reagált az elsődleges kezelésre. Első jelentkezésekor (2014.01.16.) a sebek mérete 2,2 cm x 7,0 cm x 0,1 cm és 3,8 cm x 6,5 cm x 0,1 cm volt. A nem életképes szöveteket sebészi debridement segítségével távolítottuk el, majd a sebeket ALM kalcium-alginátos kötszerrel fedtük, annak nedvszívó és autolitikus debridement elősegítő tulajdonságai miatt. Három hétnyi ALM kötszeres kezelés és sikeres debridement után ezüst-kollagén kötszerre*** tértünk át, annak érdekében, hogy a sarjszövet fel tudja tölteni a sebágyat. 62 nap kezelés után mindkét seb teljes mértékben gyógyult 2014.03.17-re.
KÖVETKEZTETÉSEK
A fenti esetek bizonyítják, hogy az ALM biztonságos és gyengéd, ugyanakkor hatékony módon biztosítja a debridement-et gyermekgyógyászati égési sérülések esetén. Az elmúlt 2 év során az ALM hatásai pozitívnak és hosszú távon is eredményesnek bizonyultak, minden kellemetlen és váratlan esemény nélkül. Ezen pozitív eredmények megfelelhetnek a szülők és a gyermekgyógyászati kezelő team-ek biztonságossággal és hosszú távú eredményekkel szemben támasztott igényeinek, amikor a részleges vagy mély részleges vastagságú égési sérülések kezeléséről van szó.
Hivatkozások:
2012 National Burn Repository. Report of data from 2002-2011 from 91 hospitals reporting on 183,036 cases.
McCord SS, Levly ML. 2006. Practical guide to pediatric wound care. Sem Plas Surg. 20(3): 192-199.
Baharestani MM. 2007. An overview of neonatal and pediatric wound care knowledge and considerations. Ost Wound Manage. 53(6): 34-55.
Gethin G, Cowman. 2008. S. Manuka honey vs. hydrogel – a prospective, open label, multicentre, randomised controlled trial to compare desloughing effi cacy and healing outcomes in venous ulcers. J Clin Nurs 18(3):466-474.
Acton C, Dunwoody G. 2008. The use of medical grade honey in clinical practice. Br J Nurs 17(20): S38-S44.
Chaiken, N. 2010. Pressure ulceration and the use of Active Leptospermum honey for debridement and healing. Ost Wound Manage, 56(5):12-14.
Gethin G. Infl uence of Manuka honey on surface pH, MMP-2, MMP-9 and wound size of chronic wounds. European Wound Management Association Conference, Lisbon, Portugal, May 2008.
Milne SD, Connolly P. The infl uence of different dressings on the pH of the wound environment. J Wound Care. 2014 Feb;23(2):53-4, 56-7.
*MEDIHONEY® Active Leptospermum Honey Dressings, Derma Sciences Inc., Princeton NJ
**MEDIHONEY® Leptospermum Honey Hydrogel Colloidal Sheet Dressings, Derma Sciences Inc., Princeton NJ
***Silvadene®, King Pharmaceuticals, Inc. Bristol, TN