Medihoney barrier krém alkalmazása – hónalj területén

Esetismertetés az Aktív Leptospermum Mézet tartalmazó Barrier krém klinikai eredményeinek bemutatására

Michelle Greenwood, Lead Nurse Tissue Viability, Walsall Healthcare NHS Trust, Tissue Viability Service
Jo Handsaker, Clinical Nurse Specialist Tissue Viability, Walsall Healthcare NHS Trust, Tissue Viability Service

BEVEZETÉS
A bőr a test legnagyobb szerve. „Barrier” funkciója mellett fontos szerepet játszik az összes belső anatómiai képlet védelmében. Amikor a bőr károsodik vagy meggyengül, barrier tulajdonságai jelentősen romlanak (1). A felhám (dermis) mellett az irha (epidermis) is fontos szerepet játszik a bőr savköpenyének fenntartásában. Ugyanakkor bizonyos körülmények között a bőr meggyengülhet pl. nyomás, trauma, bakteriális vagy gombás fertőzések, égési sérülések vagy egyidejűleg fennálló betegségek hatására. A bőr károsodását követően a savköpeny működése is megszűnik, így a bőr és a beteg is ki lesz téve további szövődményeknek (2).
A MEDIHONEY® Barrier kréme egy olyan modern emolliens, mely MEDIHONEY® antibakteriális mézet, dimethicone-t és trimetil-sziloxi szilikátot tartalmaz, mely egy folyékony védőréteget (“barrier”) alakít ki a bőrön, hogy megvédje a túlzott mennyiségű nedvesség káros hatásaitól. A MEDIHONEY® Barrier krém hidratáló tulajdonságaival puhán és rugalmasan tartja a bőrt, és segít fenntartani a bőr természetes barrier funkcióját. A krém pH-ja 3,5-5 között van, mely a legoptimálisabb érték a pathogének elleni védekezés szempontjából (3). Az alábbi esetismertetés és fényképes dokumentáció segítségével bemutatjuk, hogy milyen eredményeket értünk el olyan beteg esetében, akinek bőre több helyen károsodott túlzott mennyiségű nedvesség és nyomás hatására.

MÓDSZEREK
Esetismertetésünk egy 67 éves nőbeteg javulását mutatja be, aki az alábbi betegségekkel került a sürgősségi osztályra:
Kiterjedt felületi hámhiány és felfekvések, agyi érkatasztrófa (stroke), malnutríció, csökkent mobilitás, szepszis, hipoxia, kiszáradás, elhanyagolt állapot, cselekvőképtelenség – valószínűleg 3 napja feküdt a padlón külső segítség hiányában.
A beteget a sürgősségi osztályra vették fel, innen került aztán a szöveti életképességgel foglalkozó részlegre. Felvételekor bőre számos helyen károsodott és hámhiányt mutatott. Az említett tünetek a lágyéki részen, a hónaljakban és az emlők alatt voltak megfigyelhetők. A felvételkor és 3,5 héttel később készített fényképek jól illusztrálják a probléma kezdeti súlyosságát és az azt követő javulást. Az ápolásnak, magas szintű higiéniának és a MEDIHONEY® Barrier krémnek köszönhetően a javulás első jelei már 3 nap után megmutatkoztak. A MEDIHONEY® Barrier krémet kezdetben naponta háromszor alkalmaztuk, később azonban ezt le lehetett csökkenteni napi egyre. Később, a javulás tükrében, már csak minden harmadik napon használtuk.

MEGBESZÉLÉS
A kiterjedt felületi hámhiány és károsodott bőr gyorsan javult a magas szintű higiéniának és a MEDIHONEY® Barrier krémnek köszönhetően. A javulás mértéke rendkívül figyelemreméltó volt. A szerzők tudatában voltak annak is, hogy baktérium- és gombaellenes hatásai miatt a MEDIHONEY® Barrier krém különösen jó választás. Jelen esetben sem, és más betegek esetében sem állt rendelkezésre olyan tenyésztésből származó eredmény, mely igazolta volna mikrobák vagy candida jelenlétét a károsodott területeken (4). A  MEDIHONEY® Barrier krémet jelen esetben költséghatékony óvintézkedésként kezdtük használni, még azelőtt, hogy a mikrobiológiai vizsgálatok eredményei elérhetőek lettek volna.

KÖVETKEZTETÉSEK
A szöveti életképességgel foglalkozó részleg munkatársai egyetértettek abban, hogy MEDIHONEY® Barrier krémet hasznos lenne bevezetni a gyógyszerkönyvbe. Napjainkban egyre több nedves lézióról számolnak be, a Barrier krémről pedig bebizonyosodott, hogy hatékony megoldást nyújt az ilyen, illetve bakteriális- és gombás fertőzésekre hajlamos felületi hámsérülések kezelésében (5).

Első vizsgálat felvételkor
3 nap elteltével
24 nap elteltével

Hivatkozások:
1.: Machado, M. M., Hadgraft, J. J., & Lane, M. E. (2010). Assessment of the variation of skin barrier function with anatomic site, age, gender and ethnicity International Journal Of Cosmetic Science, 32(6), 397-409. doi:10.1111/j.1468-2494.2010.00587.
2.: Takeo M, Yuko Y, Hiromi S, et al. Aging enhances maceration-induced ultrastructural alteration of the epidermis and impairment of skin barrier function. Journal Of Dermatological Science [serial online]. n.d.;62:160-168. Available from: ScienceDirect, Ipswich, MA.
3.: Cooper, R., Jenkins, L., Henriques, A., Duggan, R., & Burton, N. (2010). Absence of bacterial resistance to medical-grade manuka honey. European Journal of Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Epub ahead of print 13 June 2010.
4.: Irish, Julie, Carter, Dee A., Shokohi, Tahereh and Blair, Shona E. (2006) ‘Honey has an antifungal effect against Candida species’, Medical Mycology, 44:3, 289 — 291.
5.: George, N., & Cutting, K. (2007). Antibacterial Honey (Medihoney™): in-vitro Activity Against Clinical Isolates of MRSA, VRE, and Other MultiresistantGram-negative Organisms Including s. Wounds, 19(9), 231-236.

Megosztás:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email